piątek, 19 stycznia 2018

Browar Gloger zaszalał. Nowy – Stary Lamus w stylu Black AIPA

Piwnynocnik.pl blog piwny
Stary Lamus to łatwo dostępne piwo od Browaru Gloger w cenie do 6 złotych. My dopadliśmy jego drugą odsłonę w stylu Black AIPA. Eksperyment trochę nas zaskoczył i przyznać musimy, że interpretacja jaką przedstawili nam twórcy jest całkiem niezła.

Przypomnijmy, że dotychczas z nazwą Stary Lamus kojarzy się przede wszystkim piwo w stylu Oatmeal Stout. Czy Glogerowi zabrakło pomysłów, że skorzystał z usług Lamusa i pod tą samą nazwą wypuścił na rynek piwo, które jest zupełnie inne? Nie wiemy jakie procesy myślowe kierowały twórcami, ale Stary Lamus w nowej odsłonie to dość miły gość, z którym da się zaprzyjaźnić.

Bawiąc się w ślepy test w pierwszej kolejności dotarł do nas aromat paloności. Chwilę później włączyła się kawa, a po przymknięciu szkła dłonią wyłoniła się jeszcze żywica. Stary Lamus nie jest więc pachnidłem skropionym wodą brzozową, a przeciwnie ma w sobie dużo przyjemniejszych nut zapachowych. Wracając jednak do poważnej dyskusji z Lamusem, wypadałoby się napić. Próbujemy więc tego wpadającego w brąz piwa i jesteśmy pozytywnie zaskoczeni stosunkowo wysokim poziomem goryczki zapewnionych przez amerykańskie chmiele, które fajnie zgrywają się z wyczuwalną palonością. Jest to w efekcie dość dziwne połączenie, ale w praktyce nieźle miesza w środowisku naszych receptorów smakowych. Do akcji włącza się jeszcze żywica, która z każdą minutą pogrywa odważniej i dodaje Staremu Lamusowi kilka punktów do charakteru. Teraz możemy stwierdzić – piwo jest pijalne i zaraz szkła będą puste.

Momentami mamy wrażenie jakbyśmy mieli do czynienia ze stoutem, by chwile później zdecydowanie zawołać „AIPA jak nic – tyle, że w czerni”. Dużą rolę odgrywa tu zapewne słód barwiący dodany w takiej ilości, by piwo złapało tylko właściwy kolor i opisywaną przez nas wyżej paloność.

Musimy przyznać, że Browar Gloger zaprezentował nam dość ciekawą historię – w dodatku w całkiem niezłej cenie. Nie doceniając testowanego piwa po prostu skrzywdzilibyśmy je, a na to nie zasługuje. Owszem, moglibyśmy znacznie bardziej marudzić, gdyby Stary Lamus wymagał od nas wyłożenia za niego banknotu papierowego - chociażby w najniższym nominale. Nie zrozumcie nas źle – nie twierdzimy, że Black AIPA od Glogera to bestia, sztos i poezja na najwyższym poziomie, ale nie jest to również nieudana inwestycja. Mieliśmy do czynienia z piwem dobrym, pijalnym i mającym na celu trafić do szerszego grona odbiorców. Stąd też cena i dominacja na półkach w supermarketach. Warto spróbować. My na pewno do niego wrócimy.


Dane podstawowe:
Browar Miejski Gloger
Nazwa: Stary Lamus
Styl: Black AIPA
Słody: jęczmienny, owsiany, jęczmień palony, 
Chmiele: goryczkowe
Ekstrakt: 12,5%
Alkohol: 5,0%

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia