środa, 10 stycznia 2018

Cumowe czyli Dry Stout z nadmorskiego Browaru Spółdzielczego

piwnynocnik.pl portal piwny
Co my tu mamy? Cumowe czyli Dry Stout z Browaru Spółdzielczego. Jak to się pije, z czym i czy cumować po niego częściej? Oczekiwania mamy dość spore. Liczymy na dużo gatunków rybek w tym zbiorniku, mając jednocześnie nadzieję, że wśród nich nie znajdziemy chwastów rybnych. Tradycyjnie już sprawdźcie naszą nietradycyjną recenzję i wyciągnijcie wnioski.

Dlaczego Cumowe? Browar Spółdzielczy usytuowany jest w Pucku – miasteczku przylegającym do naszego polskiego Bałtyku. Cieszy fakt, że załoga nawiązuje do regionu, w którym żyje. W ramach ciekawostki dodamy, że nie tak dawno odwiedziliśmy to miasteczko i doceniliśmy m.in. z uwagi na dość spory zbiornik wodny, z którego chętnie korzystają miłośnicy sportów wodnych. Jeśli będziecie w okolicy wpadnijcie też na rynek i ciągnące w pobliżu zbiornika park, idealne nadający się do spacerów.

Wracamy jednak do piwa. Barwa tym razem z czarną smołą związku nie ma. Wychwytujemy swoim wzrokiem brąz i ciemną rdzę. I nie rozczulajmy się dłużej nad tym wątkiem tylko przejdźmy dalej. Aromat jaki wyrasta nam na lidera to kawa – nie ziarnista, nie sypana, nie rozpuszczalna, a zbożowa łagodna kawa. W tej kwestii nie mamy wątpliwości. Co do rybek w zbiorniku jest ich więcej. Gorzka czekolada przekraczająca najczęściej spotykane standardowe 70% zawartości kakao też chce, by o niej mówiono. Skoro chce to mówimy, bo odgrywa w omawianym piwie poważną rolę. Taką trochę jak Marian Paździoch w Świecie Według Kiepskich. Bez niego to nie to samo. Smak również buduje nam przede wszystkim kawa zbożowa i gorzka czekolada. Mamy więc w tym przypadku spójność między doświadczanymi aromatami i smakami.

Cumowe to stosunkowo lekki Dry Stout mimo, że jego gęstość utrzymana jest na ponadprzeciętnym poziomie. Ponad przeciętność wybija się również smak gorzki. Zaledwie 4,5% alkoholu zrobiło jednak w kwestii lekkości swoje i znacząco na nią wpłynęło. Tak czy inaczej nie ulega wątpliwości, że pijalność Cumowego jest wyższa niż słonej wody w Bałtyku. A tak już zupełnie na poważnie to… niebywale wyższa. Browar Spółdzielczy zrobił piwo klasyfikujące się gdzieś powyżej piwa udanego a bardzo udanego. Ahoj! Nie zwalniamy tempa. Jutro kolejna porcja recenzji, newsów, artykułów i piwnych rozkmin.


SŁODY: Pale Ale, monachihjski, jęczmień prażony, płatki jęczmienne, Carafa II Special
CHMIELE: Lunga, Simcoe, Cascade
DROŻDŻE: Safale S-04
ALKOHOL: 4,5%
IBU: 30-35

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia