poniedziałek, 22 stycznia 2018

Dawaj na ring. Żywiec porter vs Grand Imperial Porter z Browaru Amber

Piwnynocnik.pl blog piwny
Ochłonęliśmy trochę po ringowym pojedynku, który zorganizowaliśmy w ramach Święta Porteru Bałtyckiego. Czas zaprezentować Wam jego rezultaty. Przypomnijmy, że 20 stycznia 2018 r. w naszych szkłach wylądował Żywiec Porter i Grand Imperial Porter z Browaru Amber, a ich celem było użycie wszystkich argumentów, by przekonać o swojej wyższości nad przeciwnikiem.

Sędzią głównym standardowo był PiwnyNocnik.pl, który obserwował ruchy trunków zanim te trafiły do szkieł. Cięższy i niższy okazał się Żywiec Porter, któremu wybiło 19,5% ekstraktu i 9,5% alkoholu. Ten miał też za sobą zdecydowaną większość kibiców doceniających go m.in. za doświadczenie. Z kolei lżejszy i umiejscowiony w wyższej butelce do walki stanął Grand Imperial Porter osiągając 18,1% ekstraktu i 8% alkoholu. W sektorze gości widzimy wiernych choć mniej aktywnych kibiców. Co wynikło z konfrontacji dwóch różniących się od siebie zawodników reprezentujących ten sam styl walki zwany na naszej ziemi Porterem Bałtyckim?

Czas na relację z rundy pierwszej!

Barwa identyczna, choć piana bardzo różna. W przypadku Granda opadła momentalnie. Żywiec utrzymywał ją na powierzchni o wiele dłużej. Ten cios nie zrobił jednak wrażenia na przeciwniku. Aromat Granda wybił jednak z rytmu zarówno rywala jak i sędziów. Mieliśmy do czynienia ze słodyczą, biszkoptami, czekoladą deserową i łagodną kawą. To musiało zwrócić uwagę nawet najdalej siedzących kibiców. Odpowiedź Żywca była próbą wyprowadzenia silnego prostego. W efekcie musnął tylko Granda zapewniając mu wrażenia w postaci wyraźnej woni alkoholowej i kawy. Wciąż zawodnicy stoją szeroko na nogach niestrudzeni tą walką. Przerwa.

Czas na rundę drugą.

Smak Granda wyprowadzony prawym krótkim zapewnił przeciwnikowi słodką nutę z dodatkiem łagodnej kawy i czekolady. Pijalność mamy więc zapewnioną i dość szybko można byłoby Granda wypić do dna. W przypadku Żywca agresywny alkohol dominuje nad resztą i z łatwością rozgrzewa od środka. Oprócz niego dostrzegamy kawę i niewiele ponad wspomniany alkohol. Tym uderzeniem Grand ukradł trochę kibiców z sektora Żywca. Wielu twardych fanów zachwyca jednak ta moc, którą widać i czuć w ich żywieckim zawodniku! Runda wygrana lekką przewagą Granda.

Runda trzecia.

Żywiec postanowił wyprowadzić kontratak pojawiającą się w smaku i aromacie palonością. To jego as, który przygotował chyba specjalnie na trzecią rundę. Grand dalej po swojemu technicznie zdobywa punkt za punktem. Jest szybszy i tak samo szybko znika ze szkła. Słodycz, biszkopty, deserowa czekolada i łagodna kawa wchodzi chyba wszystkim. Podenerwowany Żywiec nie odpuszcza i jeszcze silniej uwalnia alkohol w smaku i aromacie. Jest widocznie wolniejszy, spożywa się go bez większego pośpiechu. Dla wielu Żywiec ma wszystko co powinien mieć zawodnik reprezentujący styl Porter Bałtycki – siłę i agresywność. Nie każdy jednak jest tego zdania i szuka raczej zawodnika łagodniejszego, bardziej widowiskowego dla kibiców. Po prostu takiego ze zróżnicowanym aromatem i smakiem. To tak jak z zespołami Barcelony i Realu Madryt – lubisz lub nie. Ostatni gong!

Decyzja sędziów

W Święto Porteru Bałtyckiego mimo, że mieliśmy do czynienia ze świetnymi przedstawicielami stylu Porter Bałtycki, to zwycięzca musiał być jeden. Tegoroczna decyzja sędziów, choć niejednogłośna pokazała jak nieprzewidywalne są pojedynki. Być może dali się odrobinę ponieść zmieniającym nastrojom kibiców, którzy poszli bardziej w kierunku smaku i aromatu niż w stronę standardowego stylu jaki reprezentował Żywiec. Tak czy inaczej 20.01.2018 roku w Dzień Porteru Bałtyckiego lepszy okazał się Grand Imperial Porter. Duży plus za bogatszy smak i aromat. Żywiec Porter to dobry kandydat do leżakowania, który jeszcze w tym miesiącu odłożymy przynajmniej na rok.

Podczas walki zarówno Żywiec Porter jak i Grand Imperial Porter byli zawodnikami świeżymi. Konfrontacje piw leżakowanych jeszcze przed nami.
Piwnynocnik.pl blog piwny
Zawodnik nr 1
Browar Żywiec
Nazwa: Żywiec Porter
Styl: porter bałtycki
Słody: jęczmienny (monachijski, pilzneński, karmelowy, palony)
Chmiel
Ekstrakt: 21%
Alkohol: 9,5%
Piwnynocnik.pl blog piwnyZawodnik nr 2
Browar Amber
Nazwa: Grand Imperial Porter
Styl: porter bałtycki
Słody: jasne i ciemne
Chmiel: aromatyczny i goryczkowy
Ekstrakt: 18,1%
Alkohol: 8%
Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia