piątek, 12 stycznia 2018

Degustujemy wędzony Porter Bałtycki 55 z Browaru Gościszewo

Piwnynocnik.pl
Porter Bałtycki Wędzony 55 z Browaru Gościszewo postanowiliśmy spróbować jeszcze przed dniem tego piwa, który w tym roku przypada na 20 stycznia. Jest to bez wątpienia piwo mające potencjał, by po leżakowaniu przejść niezwykłą transformację. Sprawdźmy jednak jak produkt sprawdza się bez tego procesu.

Po wędzonym Porterze oczekiwaliśmy czegoś więcej niż delikatnego aromatu wywołanego drewnem bukowym. Nie możemy jednak mieć ogromnych pretensji, bowiem twórcy wspominają na etykiecie o niekoniecznie silnym poziomie wędzonki. Interesuje Was, że piwo nie jest kompletnie czarne i mamy do czynienia z odcieniami rubinu, bursztynu, brązu? To jednak tylko na marginesie, bo czas przełknąć pierwsze łyki.

Porter Bałtycki Wędzony 55 przez całą degustację pracuje według podobnego schematu i bez wątpienia nie jest piwem, o którym można rozpisywać się w nieskończoność. Nie będziemy więc męczyć Was zbyt długo i omówimy sobie najważniejsze cechy tego trunku, ustalając jednocześnie czy gra jest warta świeczki.

Jest nieźle! Mamy coś charakterystycznego. W pierwszej fazie wyczuwamy w smaku słodycz momentalnie przeradzającą się w smak wyraźnie gorzki. Alkohol nie kryje się zbyt udolnie i od początku jesteśmy świadomi jego siły na poziomie 8,0 % alk. Momentami wyczuwamy nawet cechy likieru, który dość skutecznie grzeje nas od środka. Nie bez znaczenia pozostaje również paloność, która odważnie stawia czoło procentom. Zastanawiacie się zapewne dlaczego nie wspominamy zbyt wiele o aromacie wędzonki? Po prostu – wyczerpaliśmy zagadnienie w drugim akapicie tego tekstu. Podkreślić musimy, że aromat nie sprawia cudów i raczej chowa się za pozostałymi omówionymi elementami składającymi się na całość produktu z Browaru Gościszewo.

W naszej opinii Porter Bałtycki Wędzony 55 świetnie sprawdzi się podczas dłuższych, spokojnych degustacji. Nie jest typem piwa, które bardzo dużo traci z każdą kolejną minutą w szkle. Utrzymuje przyzwoity poziom wysycenia i ponadprzeciętny poziom alkoholu, który właściwie staje się jeszcze bardziej wyczuwalny niż na początku.

Naprawdę krótko podsumowując uznać wypada, że piwo to nie jest na tyle charakterystyczne, czy doskonałe, by stwierdzić, że wyróżnia się z tłumu. Jest natomiast Porterem dobrym do degustacji i prawdopodobnie bardzo dobrym do leżakowania.


Podstawowe dane:
Browar Gościszewo
Nazwa: Porter Bałtycki Wędzony 55
Styl: porter bałtycki
Ekstrakt: 20,0
Alkohol: 8,0 %
Słody: Pilzneński wędzony, Melanoidynowy, Carapils, Caraaroma, Carafa, Czekoladowy
Chmiele: Chinook, Tomahawk, Willamette

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia