środa, 31 stycznia 2018

Już jutro premiera piwa nasyconego azotem od Browaru Stu Mostów!

Piwnynocnik.pl blog piwny
Browar Stu Mostów na swój sposób zinterpretował definicję sztuki piwowarskiej i uwarzył nasycone azotem piwo Salamander Oatmeal Chocolate Milk Stout Nitro. Jak zaznaczają twórcy - nasycanie piwa azotem, zamiast dwutlenkiem węgla, ma na celu zwiększenie jego pijalności oraz zmianie tekstury na aksamitną. Przyjrzyjmy się bliżej temu premierowemu ciemnemu trunkowi!
Nie zdziwi Was fakt pojawienia się w tym stoucie nut czekolady, karmelu i kawy. Z kolei dodatek laktozy ma wnieść do piwa słodkości i być może odrobinę wygładzić całą treść. Jak sygnalizuje zespół Stu Mostów - „dodatek palonego jęczmienia, oprócz barwy, wprowadza swoją charakterystyczną goryczkę, która wraz z goryczką odchmielową równoważy smak i zachęca do kolejnego łyku. Nasycanie azotem, przy użyciu specjalnej technologii, nadaję kremową teksturę i piękną, drobnopęcherzykową pianę. Wspomnieć wypada, że przy kreowaniu tego piwa zastosowano chmiel Magnum (DE), słody pilzneński, karmelowy 30-50 EBC oraz karmelowy 300 EBC. Wśród dodatków znajdziemy odtłuszczone kakao oraz wspomnianą laktozę. Ekstrakt usytuowany jest na poziomie 17%. Alkohol z jakim będziemy mieć do czynienia to 5,7% natomiast w przypadku IBU mówi się o 40 punktach na skali.
Wróćmy jeszcze na chwilę do nasycenia piwa azotem, który jak wynika z oficjalnego komunikatu widniejącego na stronie Browaru Stu Mostów jest w cieczach o kilkadziesiąt razy mniej rozpuszczalny niż dwutlenek węgla. Używamy specjalnej technologii aby rozpuścić jak najwięcej azotu w piwie, ale tuż po otwarciu i gwałtownym przelaniu piwa do szklanki, azot stara się jak najszybciej z niego uciec. W tym czasie tworzy niezliczoną ilość bardzo małych pęcherzyków, które tworzą tzw. efekt kaskadowy. Po chwili azot kieruje się ku górze, spieniając białka rozpuszczone w piwie. W tym procesie generuje się przepiękna, drobnopęcherzykowa, kremowa i trwała piana, nie osiągalna przy piwie nasycanym dwutlenkiem węgla. – czytamy dalej.

Źródło:  Browar Stu Mostów

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia