piątek, 5 stycznia 2018

Red AIPA od Birbanta czy naprawdę grzechu warta?

piwnynocnik.pl blog o piwach
Red American India Pale Ale (Red AIPA)... Czego możemy spodziewać się po tym stylu zapewne wielu z Was wie. Pytanie czy Browar Birbant zrobił to tak jak należy. Przelewamy więc szybko piwo do zalecanego na etykiecie szkła i równie szybko wyłapujemy w aromacie żywicę, karmel i nawet miód gryczany. Ciekawe co wydarzy się gdy piwo spróbujemy!

Oj co się tu dzieje. Na pierwszym planie słodki karmelowy, odrobinę miodowy smak, który do momentu przełknięcia panuje nad naszymi kubkami smakowymi. Po przełknięciu tej słodyczy wybucha goryczka utrzymująca się do momentu… zanurzenia w kolejny łyk. I tak właśnie słodycz znów dominuję goryczkę, która przejmuje pałeczkę kilka chwil później. Bardzo przyjemnie tutaj nawzajem wchodzą sobie w drogę te dwa smaki. Przypomina to nieco pracę dwóch kół zębatych tworzących jeden zgrany mechanizm. Brawo. Jeśli chodzi o aromat to po przykryciu szkła dłonią i pobudzeniu w nim płynów jeszcze wyraźniej dostrzegamy żywicę. Zastosowanie chmieli Zeus, Cascade, Amarillo a także słodów pilzeńskiego, monachijskiego i karmelowego to nie przypadek. Taki właśnie efekt zarówno w smaku jak i aromacie chciał osiągnąć Browar Birbant. Jeśli nie to musieliby mieć ogromne szczęście żeby zupełnie nieplanowanie powstało takie piwo.

Koniecznie dodać musimy, że powyższe doznania smakowe sprawiają, że bardzo szybko chce się sięgnąć po kolejny łyk. W rezultacie 500 ml znika ze szkła w mgnieniu oka. Przygotujcie się na to.

Podstawowe dane:
Browar: Birbant
Nazwa: Red AIPA
Słody: pilzneński,  monachijski, karmelowy
Chmiele: Zeus, Cascade, Amarillo
Drożdże: US-05
Ekstrakt: 16,5°
Alkohol: 6,7%
IBU: 65

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia