wtorek, 9 stycznia 2018

Spółdzielczy Browar Sabotaż prezentuje premierowe piwo

Piwnynocnik.pl blog piwnyBrowar Sabotaż również zaczyna 2018 rok od premiery. W ubiegłym tygodniu w warszawskim lokalu Baszta zaprezentowano piwo Sabot w stylu England Pale Ale. Jak zapowiada zespół – niewiele później piwo ruszy w świat. Jest więc bardzo prawdopodobne, że znajdziemy je wkrótce w specjalistycznych sklepach.

"Sabot to twardy drewniany chodak, noszony przez dziewiętnastowiecznych robotników. Obuwie to, oprócz ochrony stóp pracowników, stanowiło także ich narzędzie walki. Protestując z żądaniem lepszych warunków pracy, robotnicy psuli maszyny, wrzucając w ich tryby saboty. Ta praktyka dała początek słowu „Sabotaż” – czytamy na etykiecie. Oprócz krótkiej historii dowiadujemy się o zastosowanych w piwie słodach jęczmiennych (pale ale, red ale, monachijski). Wiemy też, że wykorzystano słód pszeniczny. Chmiele jakie wybrano do sabotowania to Challenger, East Kent Goldings, Perle w szyszce. Wytypowane drożdże to Fermentis Safale US-05 oraz Brewferm Blanche.

Wspomnieć wypada, że jest to piwo wegańskie uwarzone w Browarze Na Jurze. Browar Sabotaż jest z kolei browarem spółdzielczym o oficjalnej nazwie Spółdzielnia Socjalna „Gęstwa”. Pomysł na jego założenie zrodził się w 2015 roku. Jak wspominają twórcy "od tamtego czasu dzieli ich kilkadziesiąt domowych warek, setki godzin rozmów, tysiące maili i setki kilometrów – zarówno przejechanych jak i odstanych w kolejkach do urzędów". Początek 2018 roku to już zapowiedź warzenia jawnie. "Chcemy, by nasze piwo było dostępne cenowo, smaczne nawet dla niewprawionych piwoszy, przyjazne dla środowiska" - czytamy na oficjalnej stronie browaru.

Ze swojej strony PiwnyNocnik.pl życzy zespołowi Sabotaż udanych warek i realizacji własnych założeń. Dalszym poczynaniom tego browaru będziemy przyglądać się z uwagą. 

Źródło: Browar Sabotaż

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia