niedziela, 7 stycznia 2018

Święto Porteru Bałtyckiego 2018 - trzecia edycja już 20 stycznia

Święto Porteru Bałtyckiego20 stycznia 2018 roku będzie mieć miejsce trzecia edycja Święta Porteru Bałtyckiego. Z roku na rok wydarzenie obchodzone jest przez coraz większą ilość miłośników tego piwa. Udział w święcie deklaruje też coraz więcej lokali, które tego dnia wyróżniają na swoich kranach to wspaniałe ciemne piwo dolnej fermentacji.

"W samym 2017 roku nowych polskich porterów było ok. 60, czyli dwa razy więcej niż w poprzednim roku. Warzymy znakomite portery, na RateBeer w czołowej dziesiątce pięć pochodzi z Polski. Takie piwo zasługuje na swoje święto. Dlatego w trzecią sobotę stycznia porter bałtycki ma swój dzień. Można zajść do ulubionego pubu na szklaneczkę porteru, czy też wyciągnąć jakiś zachomikowany egzemplarz z piwnicy" - proponują organizatorzy Baltic Porter Day na swoim facebookowym profilu (oficjalna nazwa jaką posługują się pomysłodawcy)

To idealny moment, by wspomnieć, że Porter bałtycki produkowany jest w Polsce od początku istnienia tego gatunku. Najstarszym, dostępnym porterem polskim, którego receptura pochodzi z 1881 roku jest Żywiec Porter. Portery bałtyckie to jedne z najbardziej docenianych polskich piw. Nawet Michael Jackson w swojej książce Great Beer Guide - 500 Classic Brews wspomina o porterach z Okocimia, Elbląga i Żywca. Nasze portery bałtyckie zyskały też uznanie wśród rosyjskich degustatorów, którzy podczas każdej z edycji Gwiazdkowej Degustacji Porterów w Moskwie wyróżniają nasze trunki. Tak było m.in. podczas II edycji w 2008 roku, kiedy to na 31 porterów bałtyckich z całego świata degustatorzy uznali, że to jednak Grand Imperial Porter z Browaru Amber był najlepszy. Z kolei w III edycji w 2009 roku zwycięzcą został Porter warmiński z Browaru Kormoran, a tuż zanim uplasował się Żywiec Porter. W IV edycji Gwiazdkowej Degustacji Porterów w 2009 ponownie wygrał Porter warmiński. Nasze portery niejednokrotnie zwyciężały również na innych imprezach m.in. podczas European Beer Star. 2016 rok to już dominacja Imperium Prunum z Browaru Kormoran, które przez użytkowników portalu Ratebeer uznane zostało za najlepsze polskie piwo, a dwudzieste siódme na całym świecie.

Warto więc 20 stycznia dołączyć do biorących udział w tym święcie i napić się swojej ulubionej pozycji. Dla tych, którzy jeszcze nie leżakują swoich porterów przygotowaliśmy jakiś czas temu krótki artykuł, który pomoże Wam rozpocząć ten ciekawy eksperyment.

Czytaj też:

Źródło: Baltic Porter Day, Wikipedia, PiwnyNocnik.pl

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia