piątek, 9 lutego 2018

Coffee Break, czyli efekt współpracy Browaru Deer Bear z toruńską palarnią kawy

Piwnynocnik.pl blog piwny
Fani kawowych klimatów mogą zacierać ręce. Na rynku pojawi się Coffee Break od Browaru Deer Bear. Będzie to stout z alkoholem na poziomie 6,5% z dodatkiem kawy Honduras SHG La Campa wypalanej przez toruńską palarnię kawy Fonte. Nie zabraknie też wanilii, ziaren kakaowca i gałki muszkatołowej. Jak zapowiadają twórcy – piwo ma być intensywne i aromatyczne.

Piwnynocnik.pl blog o piwieWspółpraca z palarniami zapewniającymi dostęp do wysokiej jakości gatunków kawy to droga, którą ostatnio coraz częściej wybierają browary. Nie mamy nic przeciwko! W końcu co może być lepszego od degustacji, w której co chwilę przenosimy się ze świata piwa do krainy kawy? Premierowemu trunkowi atrakcyjności nadają też wspomniane dodatki w postaci wanilii, ziaren kakaowca i gałki muszkatołowej. Czy jednak załoga Deer Bear zrobiła to tak jak należy? O tym wszczyscy przekonamy się już niebawem.

Tymczasem zachęcamy Was do zapoznania się z recenzją premierowego piwa Vanilla Coffeecat od Browaru Rockmill utrzymanego w podobnym klimacie.

Źródło: Browar Deer Bear

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia