poniedziałek, 26 lutego 2018

Dawaj na ring. Walka kogutów? Nie! To starcie Cornelius APA z Żywiec APA

piwnynocnik.pl blog o piwie
Czas na czwartą część cyklu Dawaj na ring! Dziś w 3-rundowym pojedynku zmierzą się ze sobą reprezentanci stylu American Pale Ale. Głodny zwycięstw zawodnik Cornelius APA podejmować będzie reprezentanta Browaru Żywiec. Nikt łącznie z ekspertami nie jest chyba w stanie przewidzieć przebiegu tej walki. Być może dlatego na trybunach mamy komplet, a lokale transmitujące to starcie już dwie godziny temu wywiesiły na drzwiach wejściowych kartki z napisem „brak wolnych miejsc”! To fascynujące jak bardzo ta walka elektryzuje społeczność. Wiemy jednak, że takie konfrontacje zawsze cieszą się wysoką oglądalnością. Nie inaczej było w przeszłości kiedy np. w stylu AIPA mierzył się Kormoran z Atakiem Chmielu Pinty. Teraz jednak połączmy się z halą i porozmawiajmy o dzisiejszych gladiatorach!

Do tej pory Cornelius APA rywalizował na niższym szczeblu. Wiemy, że wielokrotnie zaskakiwał rywali nieprzewidywalnością. Za sprawą swojej wagi na poziomie 12,5 stopnia BLG przy 5% alkoholu nie przymierzał się jednak do walk o tytuł mistrza w kategorii APA. Do dziś! Za niespełna 5 minut po raz pierwszy sprawdzi swoje umiejętności w poważnej walce. Chyba wszyscy śledzący polską scenę piwnego kraftu zastanawiają się jak wypadnie na tle rywala.

Forma zawodnika z Żywca jest zagadką. Ostatnio zdarzało mu się odnotować słabsze występy. Być może dlatego menadżerowie dokładali wszelkich starań, by w kolejnej potyczce stanął naprzeciwko teoretycznie równego sobie rywala. Przypomnijmy, że waga Żywca APA wyniosła na konferencji dokładnie 12,5 stopnia BLG przy 5,4% alkoholu. Nikt więc nie wypracował sobie nawet optycznej przewagi. Czy w rzeczywistości będzie tak równo jak na papierze? Zawodnicy i sędziowie z Piwnym Nocnikiem na czele są już gotowi. Zaczynamy!

Runda pierwsza!

piwnynocnik.pl blog piwnyNiemal równo z gongiem Cornelius zdejmuje strój, który dbał o utrzymanie jego optymalnej temperatury. To, co okazuje się naszym oczom jest niewiarygodne. Mętność i atrakcyjna żółta barwa zaskoczyły chyba wszystkich. Na jego tle Żywiec prezentuje się jako klarowny klasyczny bokser. Czy to na pewno kategoria APA a nie style mieszane? Teraz nikt się nad tym nie zastanawia, bo na naszych oczach rozgrywa się prawdziwy spektakl. Widzimy setki błyskających fleszy, tysiące pobudzonych kibiców, a także szereg podekscytowanych komentatorów telewizyjnych. Żałujcie, że Was tu nie ma! Tymczasem skupmy się na ringu, bo po krótkich podchodach Cornelius ruszył do ataku. To jego debiut w walce o stawkę, ale nie widzimy na jego twarzy żadnej presji. Uderza z prawej tropikalnym aromatem i dokłada jeszcze odrobinę bananów lewym sierpowym. Żywiec w szoku. Próbuje przejąć inicjatywę. Wie, że aromatyczne ciosy nie są aktualnie jego mocną stroną. Stara się uderzyć goryczką, która jednak nie robi wrażenia na przeciwniku. Żywiec wykonuje nerwowe ruchy. Nie wygląda to dobrze... Nie wiemy jak to możliwe, ale mamy już przerwę! Przyda się wszystkim.

Runda druga!

Widzieliśmy jak nerwowo dyskutowali w przerwie sędziowie. Nie wiemy jeszcze dlaczego, ale teraz skupmy się na walce, bo Cornelius APA szturmuje do przodu. Atakuje potężną dawką owoców. Ależ to był zaskakująco treściwy cios! Żywiec w opałach. Zastanawiamy się czy Cornelius tak świetnie walczy, czy na tak dużo pozwala mu przeciwnik. Mamy ofiarny klincz. Bokser z Żywca uwalnia delikatne nuty kwiatowe i cytrusowe. Przypomina to jednak głaskanie kotka. Cornelius odpycha przeciwnika, ale przekracza przepisy i otrzymuje od sędziego pierwsze ostrzeżenie. 3 sekundy przerwy i znów ruszyli. Cornelius APA wciąż na adrenalinie! Zobaczcie jak pewnie wyprowadza aromatyczne tropikalne ciosy. Żywiec dostrzega jednak lukę w obronie rywala i serwuje kontrę w postaci kwiatowo-cytrusowej kombinacji! Widzimy, że brak goryczki i nachmielenia to poważny problem Corneliusa APA. Czy jednak Żywiec jest w stanie to wykorzystać? Na ten moment nikt chyba w to nie wierzy, bo owocowy posmak znów gości na ciele żywieckiego boksera, który wygląda na mocno poturbowanego. Cornelius coraz bardziej przypomina w walce styl New England IPA, a momentami nawet Witbier. Być może o tym dyskutowali sędziowie? Przerwa!

Runda trzecia!

piwnynocnik.pl blog piwny
To chyba ostatnia szansa dla Żywca. Brak argumentów w pierwszych dwóch rundach był widoczny nawet przez najdalej siedzących kibiców. Teraz chaotycznie przesuwa się do przodu i uderza gorzkim prawym prostym dorzucając jeszcze nieprzygotowany cios chmielowy! Nie było tu jednak żadnej techniki. Cornelius wciąż mocno trzyma się na nogach. Dokłada pijalnością i przygląda się opadającemu z sił rywalowi. To jego czas na pozdrowienie kibiców. Mętność, soczystość i wrażenie treściwości bije od niego na kilometr. Na kilometr bije też rozczarowująca postawa Żywca, który pełni w tej walce rolę statysty. Tempo walki troszeczkę nam zwalnia. Trudno jednak się temu dziwić - werdykt jest chyba jasny. Cornelius podnosi ręce do góry. Ostatnie dziesięć sekund i kończymy. Ależ specyficzny pojedynek!

Miało być równo, a jak wyglądała walka widzieli chyba wszyscy. Cornelius APA na tle Żywca wyglądał jak mistrz, a przecież to była jego pierwsza walka o taką stawkę. Kibice na stojąco nagradzają zwycięzcę brawami. Ale zaraz… Sędziowie wciąż obradują. Czyżby nie było wśród nich jednogłośności? Wszyscy zamarli. Piwny Nocnik wychodzi na ring i zaprasza bokserów do siebie. Zwycięża Żywiec APA! Wszyscy zastanawiają się jak to możliwe. W powietrzu szybują kubki po napojach. O głos prosi arbiter. Podczas ważenia doszło do skandalicznej pomyłki. Ktoś nie sprawdził licencji. Cornelius został dopuszczony do walki w kategorii APA, a przez całą karierę wyraźnie bliżej jest mu do innych styli – ze wskazaniem na NEIPA. Szok i niedowierzanie. Zdecydowanie słabszy rywal przechodzi do kolejnej fazy turnieju Dawaj na ring. Nie wróżymy mu jednak sukcesu, choć wciąż nie mamy pojęcia z kim przyjdzie mu rywalizować.


Piwnynocnik.pl blog o piwie 
Zawodnik nr 1
Browar Cornelius (Sulimar)
Nazwa: Cornelius APA
Styl: American Pale Ale
Ekstrakt:12,5%
Alkohol:5% 
Słody: jęczmienny, pszeniczny
Chmiele: Magnum (PL), Cascade, Amarillo, Mosaic
Zawodnik nr 2
Browar Żywiec
Nazwa: Żywiec APA
Styl: American Pale Ale
Ekstrakt:12,5%
Alkohol:5,4%
Chmiele: Chinook, Citra, Amarillo, Centennial, Magnum (PL)

Czytaj też:

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia