poniedziałek, 12 lutego 2018

Kawa o zapachu jagód? Piwo o smaku kawy? Co powiecie na Vanilla Milk Stout od Wrężela?

Piwnynocnik.pl blog piwny
Uwaga fani kawowych klimatów! Browar Wrężel nawiązał współpracę z palarnią kawy We-Coffee z Bielska Białej i szykuje dla nas nowość w stylu Vanilla Milk Stout. Będzie ciekawie, bowiem wśród dodatków znajdziemy świeżo potłuczone surowe ziarna kakaowca, wanilię burbońską i specjalnie wyselekcjonowaną, starannie wypaloną w niskich temperaturach kawę, która jak wspominają autorzy została zmielona chwilę, przed wrzuceniem jej do zbiornika leżakowego.

Jak zapowiadają twórcy – Vanilla Milk Stout o ekstrakcie 16,5° Plato będzie charakteryzować się wysoką pełnią, delikatną goryczką oraz niskim nagazowaniem. Wśród aromatów mamy znaleźć nuty pochodzące od wielu rodzajów słodów i dodatków, które powędrowały na 3 tygodniowe leżakowanie. Jak czytamy dalej w oficjalnym komunikacie – żaden z aromatów nie wybija się nadto poza inne składowe tego piwa. Wszystkie uzupełniają się i gwarantują niezapomniana ucztą dla nosa i podniebienia.

Zastosowana przez partnerów kooperacyjnych kawa to Gwatemala Natura „El Morito” Estate uprawiana na wysokości 1400-2000 m n.p.m. w regionie Jalapa i Mataqueseuirtla w Gwatemali. Właścicielem farmy El Morito jest Jose Roberto Monterroso. Jak podkreśla załoga We-Cofee - Kawa ta zachwyca jagodowym zapachem. Napar posiada gładkie body, aksamitną cielistość, a jego kwaskowatość jest świeża i orzeźwiająca. W smaku kawa jest słodka, owocowa z dominującym aromatem jagód.

Jeżeli rezultat współpracy załogi Wrężel i We-Coffee będzie zgodny z opisem, to dłonie same złożą się do oklasków. Nie ukrywamy, że kawowe klimaty należą do jednych z naszych ulubionych i bardzo cenimy sobie równowagę między poszczególnymi elementami trunków tego rodzaju. Zacieramy więc ręce i czekamy na premierę!

Źródło: Browar Wrężel

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia