piątek, 2 lutego 2018

Polsko-węgierska uczta z nutą papryki i pieprzu, czyli King Kapia od Kingpin i Monyo Brewing Co.

PIwnynocnik.pl blog piwny
Stara karczma... Dwóch rosłych chłopów siedzi od godziny przy drewnianym dębowym stole. To dwa bratanki – Polak i Węgier odpoczywający po trudach polowania. Nieopodal płonie ogień w kominku, a z piwniczki, do której prowadzą trzy schodki wydobywa się dym wędzonych wędlin muśniętych pieprzem i węgierskimi papryczkami. Czy to początek naszego opowiadania? Nie! To rezultat degustacji uwarzonego w limitowanej ilości piwa King Kapia, za które odpowiada Browar Kingpin i węgierski Monyo Brewing Co.

W ich kuflach spoczywa ciemne piwo. Dość spokojnie je degustują, nie sprawiając wrażenia spragnionych. Może to dlatego, że takiego piwa nie wypada pozbyć się w 8 sekund, jak czyni to z „jasnym rozcieńczonym” bywający tu co wieczór stary rolnik. Mówią na niego Piwny Nocnik, ale to już inna historia. A może Polak i Węgier rozważają nad minionym dniem, albo zastanawiają się czy dym, który do nich dobiega ma swoje źródło w wędzarni, czy w ich kuflach? Ślinka nam już cieknie więc zamawiamy to samo. King Kapia ląduje w naszych szkłach prezentując się w barwie zbliżonej do ciemnej czekolady. Na powierzchni spoczywa niska brązowa piana, która szybko znika – jakby chciała żebyśmy zanurzyli się głębiej. Cały czas staramy się nie zwracać na siebie uwagi. Chyba nam to wychodzi, bo Polak i Węgier zafascynowani są degustacją. My właśnie ją rozpoczynamy.

Wyczuwamy w aromacie wędzonkę – przypomina tą wydobywającą się z piwniczki. Papryka też tu jest. Nie jest pikantna, czujemy jakbyśmy otworzyli torebkę mielonej papryki słodkiej. Idźcie do kuchni i sprawdźcie. Bardzo miło odnajduje się w tym towarzystwie gorzka czekolada i nuty ściśle związane z kakao. Już wiemy dlaczego tamci dwaj są jakby w innym świecie. Toast! Wypijamy ostrożnie kilka krótkich łyków. Jest czekolada, mamy też trochę kawy. Teraz pieprz zaczyna wzbudzać nasze zainteresowanie – czujemy go na podniebieniu i w przełyku. Polak i Węgier łapią z nami kontakt wzrokowy. Krótka wymiana uśmiechów i wracają do degustacji. My też.

Piwnynocnik.pl blog piwnyAlkoholu nie czujemy. Nie musimy, bo wystarczy nam to z czym mamy właśnie do czynienia. Ta wędzonka w towarzystwie papryki, która zadziwia nasze nosy, gdy tylko sięgamy po kolejny łyk piwa posiadającego w smaku nuty czekolady i kakao z tym lekko piekącym pieprzem. King kapia to pigułka, którą chce dzielić się na kilkadziesiąt części. Przekładając to na piwo – chcemy podczas kilkudziesięciu łyków czuć te różne, ale współpracujące ze sobą aromaty i smaki. Ta specyfika trafia do nas idealnie!

Jest już późno. Karczma powoli pustoszeje. Widzimy, że pozostali tylko ci, którzy zamówili to co Polak i Węgier. To my i jeszcze kilku gości. Wieczór po ciężkiej codzienności wszyscy zakończyli degustacją, która z codziennością nie miała wiele wspólnego. Nie każdego dnia pije się przecież takie piwa. I pomyśleć, że ten rolnik… jak mu tam było (Piwny Nocnik?) i wielu innych chodzą tu tylko po „rozcieńczone jasne”. Jakiś szlachcic, którego podsłuchaliśmy nazwał je kiedyś lagerem dla mas.

King Kapia to piwo w stylu określonym aż 10 wyrazami - Smoked Red Pepper, Coriander Leaves & Black Pepper Foreign Extra Stout. Cieszymy się, że przypadkiem trafiliśmy na nie podczas wyprawy do sklepowego raju. Mamy świadomość tego, że promowanie piwa ma ogromne znaczenie (machina Imperium Prunum sama się napędza). W przypadku polsko-węgierskiej kooperacji trochę nam tego zabrakło, ale liczymy, że część z Was jeszcze gdzieś to piwo ustrzeli. Warto i mamy nadzieję, że scharakteryzowaliśmy Wam to piwo wystarczająco dobrze. Podtrzymujemy serię właściwych wyborów i oby tak było dalej!

Dane podstawowe:
Browar Kingpin & Monyo Brewing Co.
Nazwa: King Kapia
Styl: Smoked Red Pepper, Coriander Leaves & Black Pepper Foreign Extra Stout
Ekstrakt: 16,5
Alkohol: 5,5%
Słody: jęczmienny (Pale Ale, Cara Blond, Chocolat, Black), pszeniczny, owsiany
Chmiele: Chinook, Cascade, Citra
Drożdże: Lallemand Danstar Windsor Ale

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia