wtorek, 20 lutego 2018

Vermont Double IPA od Wrężela. Czy będzie soczyście i owocowo?

Piwnynocnik.pl blog o piwie
Browar Wrężel szykuje kolejną premierę i to nie byle jaką. Przed nami podwójna dawka wrażeń z piwem Vermont Double IPA, za sprawą zwiększonego chmielenia na goryczkę w późnych etapach gotowania brzeczki, a także solidnego chmielenia na smak i aromat. Nie zapomniano również o soczystości, owocowych aromatach i aksamitności, którą wnosi zwiększona ilość płatków owsianych!

Piwo Vermont Double IPA w wyniku prac zespołu wyposażone zostało w goryczkę na poziomie 60 IBU. Ekstrakt ma wynieść dokładnie 19,1 stopnia BLG. Z kolei w przypadku alkoholu wynik jaki osiągnięto to solidne 8,4%. Wśród chmieli znalazły się odmiany: Chinook, Centennial, Columbus, Cryo Hops Simcoe, a także Citra i Amarillo.

Przypomnijmy, że kilka dni temu informowaliśmy Was o innej zapowiadanej premierze od Browaru Wrężel i palarni kawy We-Coffee z Bielska Białej. Mowa o trunku Vanilla Milk Stout wzbogaconym szeregiem dodatków, wśród których największą uwagę przykuwa zastosowany gatunek kawy Gwatemala Natura „El morio” Estate o aromacie jagód. Więcej na temat tego piwa możecie przeczytać w jednej z naszych poprzednich aktualności:

Źródło: Browar Wrężel

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia