czwartek, 15 lutego 2018

Zamiast herbatki Grodziska White IPA? Sprawdźcie sami!

Piwnynocnik.pl blog o piwie
Grodziska White IPA dostaniemy w sklepach już za niespełna 5 złotych. Czy piwo to stać na więcej niż przeciętnie ocenioną przez nas odsłonę Grodziska APA? Odpowiedzi poszukamy w trakcie degustacji, która za sprawą wykorzystanego przez twórców ekstraktu z herbaty Earl Grey może być odrobinę ciekawsza.

Grodziska APA czyli piwo oznaczone zieloną etykietą nie zrobiło na nas wrażenia. Dziwne podejście zespołu do stylu American Pale Ale nie sprawdziło się w praktyce. Polskie chmiele nie poradziły sobie z wyzwaniem, a sam smak nie zadziwił. O tym nieco szerzej mogliście przeczytać w jednej z naszych poprzednich recenzji. Dziś skupiamy się przede wszystkim na siostrze utrzymanej w stylu White IPA.

Degustowane piwo z etykietą utrzymaną w bieli próbuje zaskoczyć czymś więcej niż tylko doborem chmieli. Mamy tu bowiem do czynienia z ekstraktem z herbaty Earl Grey, który musi mieć swój wpływ na aromat i smak. Herbata aromatyzowana olejkiem bergamotowym jest na tyle charakterystyczna, że nie sposób pomylić ją z inną mieszanką. Jak radzi sobie w piwie?

Przyznać musimy, że faktycznie jest całkiem ciekawie. Dla początkujących piwoszy będzie to fajna przejażdżka. Czujemy tu wyraźne nuty kwiatowe. Wiele wskazuje, że odpowiada za nie wspomniany dodatek w postaci Earl Grey. Bez niego tak charakterystycznie mogłoby już nie być. W smaku wyczuwalna jest lekka słodycz, ale za moment wybiega na pierwszy plan dobrze zaznaczona goryczka. Odnajdujemy też nuty herbaciane. Całość biegnie jednak w kierunku klasyki wzbogaconej kwiatami. Nie jest to na pewno piwo, o którym można pisać w nieskończoność.

Grodziska White IPA to po prostu dobre, lekkie piwo, które za sprawą dodatku wyróżnia się na tle odzianej w zieloną etykietę o wiele słabszej Grodziskiej APA. Degustowany trunek posiada ponadto stosunkowo wysoki poziom pijalności, choć momentami możemy napotkać na nierówności budzące mieszane uczucia. Wydaje nam się, że poprzednia warka zrobiła na nas lepsze wrażenie, ale być może dlatego, że nasze kubki smakowe są coraz bardziej rygorystyczne. Podsumowując stwierdzamy krótko - za 5 zł warto to herbaciano-kwiatowe goryczkowe piwo spróbować i czasem wrócić w celu weryfikacji swoich odczuć. Grodziskie APA można sobie odpuścić.


Dane podstawowe:
Browar Grodzisk
Nazwa: Grodziska White IPA
Styl: White IPA
Chmiel: Hallertauer Blanc, Equinox, Sorachi Ace
Ekstrakt: 14%
Alkohol: 6%
Goryczka: 40 IBU

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia