środa, 14 marca 2018

Walka czerni z bielą w Sekalu od Browaru Świebodzin. Sprawdźcie kto kogo zdominował.

piwnynocnik.pl blog piwny
Sekal utrzymany w stylu Black Rye IPA to udana pozycja Browaru Świebodzin, która podczas degustacji zaskakuje zmiennym charakterem. Pierwsze skrzypce gra tu czarna strona mocy, ale również biel z całych sił stara się prowokować i przekraczać granice dzielącą te dwa światy. Przemierzając je zderzamy się z wieloma nutami, o których szerzej opowiemy sobie już za chwilę.

Nie ulega wątpliwości, że twórcy wykreowali produkt nieprzewidywalny, a dwa różniące się od siebie światy starają się przekonać o swojej wyższości. W Sekalu to jednak czerń posiada zdecydowanie większe zasoby i nie chodzi tu tylko o barwę trunku, która wraz ze spoczywającą na nim brązową pianą zachęca do szybkiego rozpoczęcia degustacji. Nie stawiamy oporu. Zaczynamy!

Sekal od początku atakuje nas aromatem kojarzącym się z palonością, słodowością, a przede wszystkim gorzką kawą i czekoladą. Bez problemu wyczuwamy również pracę chmieli, ale i błąkającej się żywicy, czy nawet nieinwazyjnych cytrusów! Każdy z tych elementów umiejętnie wchodzi do gry we właściwym momencie – i tak dominująca w Sekalu czerń przeplatana jest bielą, która za chwilę znów zostaje stłumiona. Zjawisko to przypomina nam nieco zimną wojnę i podchody dwóch nacji. Czy więc w smaku odkryjemy dynamit czekający na iskrę?

Po zanurzeniu się w szkle widzimy jak dynamicznie wybiega przed szereg stosunkowo wysoka goryczka. Dostrzegamy też działania tytułowego żyta, ale też gorzkiej kawy i czekolady spotkanej już wcześniej w aromacie. Mamy już pewność, że Browar Świebodzin na poważnie podszedł do stylu określonego jako Black (Rye) IPA i zarezerwował pierwszy plan właśnie na potrzeby czarnej kompanii. Oczywiście czuć tu również klasyczne cechy stylu IPA, które jednak znają swoje miejsce w szeregu i mimo odważnych prób prowokacyjnych nie porywają się ostatecznie z motyką w… ciemny las.

W wyniku powyższych zmagań czerni z bielą mamy do czynienia z naprawdę świetnym piwem w stylu Black Rye IPA. Cieszy nas fakt dominacji czerni, co w przypadku degustacji innych trunków utrzymanych w tym stylu nie zawsze miało miejsce (a bywało też tak, że czuliśmy nawet jej braki). W przypadku produktu Browaru Świebodzin udało się jednak osiągnąć złoty (czarno-biały) środek, dzięki któremu możemy uznać tę degustację za naprawdę udaną. Dobra robota! 

Dane podstawowe:
Browar Świebodzin
Nazwa: Sekal
Styl: Black Rye India Pale Ale
Ekstrakt: 16%
Alkohol:  6,8%

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia