środa, 13 czerwca 2018

Gulden Draak, czyli elegancki belg o bogatym smaku od Brouwerij Van Steenberge

piwnynocnik.pl blog o piwie
Przed nami Mundial, a za nami kolejna degustacja. Tym razem padło na Gulden Draak, czyli belgijski trunek od Brouwerij Van Steenberge o mocy 10,5% i ekstrakcie 23 BLG. Twórcy postanowili zamknąć go w 330-mililitrowej butelce wyposażonej w przyciągającą wzrok oprawę graficzną. Mamy tu też potwierdzający dbałość o szczegóły kapsel z nadrukiem i… mnóstwo atrakcji wewnątrz!

Na początku barwa piwa jak kameleon przeobraziła się z brązu - zarejestrowanego podczas przelewania, w czerń - zauważalną już po ułożeniu trunku w szkle. Szlachetny i jednocześnie imponujący wygląd piwo osiąga jednak nie tylko za sprawą koloru, ale również dzięki pokrywającej je wysokiej i długo opadającej piany. Wniosek? Gulden Draak wie w jaki sposób zrobić na odbiorcy dobre wrażenie.
Aromat i smak posiadają elementy wspólne. Są to przede wszystkim - czekolada, paloność i delikatne nuty ziołowe plus ewentualnie suszonych owoców. Smak wspierany jest dodatkowo przez karmel i stosunkowo wyraźną porcję biszkoptów. Co ciekawe wysoki poziom alkoholu nie jest na tyle inwazyjny, by zniszczyć szlachetny bukiet skonstruowany przez twórców, którzy ogromny nacisk położyli na to, by Gulden Draak nie tylko sprawiał wrażenie, ale też był bogatym i złożonym piwem. Efekt może być tylko jeden – trunek zapada w pamięć na długo, co naszym zdaniem jest jedną z najważniejszych cech, którymi nie każdy trunek może się szczycić.

Belgowie zrobili kawał świetnej roboty. Przy 10,5% poziomie alkoholu i ekstrakcie 23 BLG osiągnięto coś, co nie każdemu wyszłoby tak, jak powinno. Alkohol co prawda grzeje delikatnie nasz przełyk, ale nie gryzie i nie niszczy wszystkiego dookoła. To zdecydowanie zasługuje na podkreślenie, dlatego celowo czynimy to już po raz drugi. Jeśli chodzi o całokształt to nie mamy żadnych zastrzeżeń - Gulden Draak w stylu Belgian Strong Ale jest produktem posiadającym charakterystyczną oprawę graficzną zdobiącą małą butelkę, a także imponujący wygląd oraz rzecz jasna szlachetny, ciekawy, złożony smak i aromat. Czego chcieć więcej? Niczego. Polecamy bez zawahania. Szczególnie na degustacje wieczorne!

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia